Kniha reaguje formou dvaceti esejů na mimořádné události, jimiž naše země procházela a dodnes prochází, a to především ve spojení s nemocí covid-19.
Ukázka z knihy, strana 61:
Bez vytrvalého hledání souvislostí se pravdy nedobereme
Smutno je mi při pomyšlení, jak snadno se nechá člověk zmanipulovat. Jak snadné je odvést, odvádět pozornost od zásadních věcí k otázkám, které se časem ukáží jako podružné. Jak se nám nechce číst v paměti věků.
Jakou míru důvěry může používat státní moc, když jsou z úst jednoho zvoleného zástupce vyslechl větu, že heslo „Udělejme tečku za covidem“ byl jen marketingový tah? Co pro takového člověka, nalézajícího se v současnosti na výsluní moci, znamená slovo občan, příslušník národa, z jehož řad on rovněž pochází?
Při psaní těchto vět mi padl zrak na titul jedné z knih v knihovně přede mnou. Na větu, do níž její protagonista - T.G.M. - vložil před drahnými léty energii zcela opačnou. Nejen říci, říkat, ale být naplněn touhou po pravdě. K tomu říci „Proč se neřekne pravda“, jak zní titul oné knihy, je však třeba mít odvahu. Nejen odvahu chvíle, ale mít ji za životní krédo. Postoj nelimitovaný jedním volebním obdobím.
Související článek:
Kniha - Nikdy se nepřestaňme ptát