Tento www používá nezbytné cookies bez nichž nefunguje. Jako provozovatel cookies nijak nezpracováváme.
Josef Mašín při věznění a popravou nacisty dne 30. června 1942 napsal v pankrácké cele dva vzkazy určené manželce a dětem. Oba se do rukou Zdeny Mašínové dostaly v roce 1945. První z nich vynesla z vězení manželka jeho spoluvězně Vojtěcha Vrňaty. Druhý byl po válce nalezen na základě informace ve Vrňatově motáku v ostění dveří pankrácké cely č. 10. Dnes jsou uloženy ve sbírkách Vojenského historického ústavu v Praze, kterému je v listopadu 1990 věnovala Zdeňka Mašínová s dalšími otcovými osobními věcmi.
Moták, který napsal Josef Mašín pro manželku a děti (VHÚ)
Milovaná ženo a drahé moje děti! Naskytla se mi poslední možnost poslati Vám poslední pozdrav na věčné rozloučení. Tebe, moje milovaná ženo, prosím, abys mi odpustila, provinil-li jsem se na Tobě. Vím dnes, že jsem byl k tobě zbytečně tvrdý a snad nespravedlivý. Odpusť a nevzpomínej na mne ve zlém! Zanechávám Tě zde, moje drahá, s velikým úkolem. Vychovat naše děti. Vím, že je to úkol nesnadný, ale věřím, že jej splníš a že se Ti to zdaří. Vychovej z nich lidi čestné, uvědomělé Čechy…
Ať žije vlast a národ, ať žije svobodné Československo!
…a vlastence! Byl bych rád, kdyby některý z hochů se ujal našeho rodného statku – A vy, mé drahé děti, nezapomeňte na svého nešťastného otce, který bojoval za to, aby naše drahá vlast byla opět svobodná a volná. Pamatujte, že pro vlast a národ nutno obětovat i život. Pamatujte, že Vašeho otce ubili nelidským způsobem Germáni, největší naši nepřátelé. Nezapomeňte nikdy na to! – Buďte hodní, poslouchejte a milujte svoji matku a mějte se vzájemně rádi. Pomáhejte si vždy navzájem! – Učte se pilně, buďte v životě vždy čestní a poctiví! Pozdravujte též maminku a prosím ji, aby mi i ona odpustila, provinil-li jsem se proti ní. Též i strýce B. Doufám, že ten se snad vrátí. Buďte všichni šťastni! Líbám Vás všechny v duchu naposled. Váš otec.“
Poslední dopis Josefa Mašína dětem (VHÚ)
Drahé moje děti!
Posílám Vám poslední svůj pozdrav před odchodem na věčnost. Poslední má myšlenka platí jen Vám, a to mne nejvíce tíží, neboť jste dosud ještě malé a potřebovaly byste mé největší péče. Bohužel Vás musím opustit. Dnes ještě nechápete vše, ale až budete starší, jistě pochopíte. Bojoval jsem za naši drahou vlast a národ proti odvěkým našim nepřátelům – Němcům, kteří naši vlast a národ chtějí porobit a zničit. Nechtěl jsem připustit, abyste jednou i Vy byli porobenými otroky, nýbrž abyste zůstali svobodnými a volnými občany. Pamatujte si, že hájit svobodu své vlasti a národa jest první povinností každého uvědomělého Čecha. I Vy jednou musíte takto postupovat. V tomto boji jsem podlehl. Věřím však pevně, že naše svatá věc zvítězí. Zůstanete zde nyní jen se svou mamičkou. Musíte ji poslouchat, abyste jí ulehčili její těžký úkol a starost o Vás… Mějte se vzájemně rádi a nikdy se neopouštějte, pomáhejte si vždy a ve všem s láskou a porozuměním! Učte se pilně, abyste byli vzdělanými a prospěšnými lidmi. Buďte vždy svědomití a čestní!… Tím končím, moje nejdražší děti! Líbám Vás v duchu všechny i s Vaší mamičkou. Buďte šťastni! Váš milující otec. Vlasti zdar!
Mašínův statek - památník tří odbojů
Projekt Památníku tří odbojů byl zahájen 23. srpna 2017 v pražském bytě Jaroslava Čvančary, kde v přítomnosti Zdeňky Mašínové, jejích přátel – Olgy Bezděkové, Petra Blažka, Jiřího Klepsy, Jiřího Padevěta, Martina Vadase a Tomáše Hradečného z Fakulty architektury ČVUT zazněla podpora pro vypsání tématu Památníku jako školního semestrálního zadání.
Úkolem studentů bylo navrhnout obnovu statku coby místo uchování paměti připomínající podmínky vzniku a života tří odbojů. Smyslem návrhu mělo být vytvoření důstojného prostoru, který umožní seznámení mladé generace i veřejnosti s částí naší historie, a zároveň prostředí podněcujícímu k vzdělávání a přemýšlení o významu pojmů jako je identita, vlastenectví, národní hrdost, svoboda, smrt.
Zdroj, další informace a inspirace k výletu a studiu:
Postupně připravujeme rozhovory a reportáže, které přibližují příběh prvního, druhého a třetího Československého odboje v souvislostech duchovních, ekonomických a politických. Přinášíme vzácný rozhovor z návštěvy pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje, který se stal důležitým úkrytem pro mnoho lidí díky prostoru známém jako „krypta parašutistů“ z operace Anthropoid. V dalších rozhovorech budeme pokračovat.
Další článek a reportáž, která se týká připravovaný rozhovorů a krátkých dokumentů na téma Československého odboje: